Core i7-7820HK
Core i7-7820HK — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-7820HK
BGA 1440
•
Kaby Lake-H
•
03.01.2017
•
4 cores /
8 threads
•
2.90 GHz
•
45W
🏆 Top #1606
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,947
PassMark
7,401
Efficiency
154.38
Intel released the Core i7-7820HK processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.9 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.9 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 45 W. While Core i7-7820HK is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Kaby Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR32P |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 401 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 109 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 154.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.