Core i7-7700K
Core i7-7700K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-7700K
1151
•
Kaby Lake
•
03.01.2017
•
4 cores /
8 threads
•
4.20 GHz
•
91W
🏆 Top #1599
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,038
PassMark
9,630
Efficiency
77.34
Meet Core i7-7700K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 4.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.5 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 91 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR33A |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 42.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 91 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 630 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 704 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 77.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.