Core i7-7700HQ
Core i7-7700HQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-7700HQ
BGA 1440
•
Kaby Lake-H
•
03.01.2017
•
4 cores /
8 threads
•
2.80 GHz
•
45W
🏆 Top #1636
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,769
PassMark
6,880
Efficiency
150.42
Intel released the Core i7-7700HQ processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. Starting operating frequencies begin at 2.8 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 45 W. While Core i7-7700HQ is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Kaby Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR32Q |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 880 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 045 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 150.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.