Core i7-6785R
Core i7-6785R — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-6785R
BGA 1440
•
Skylake
•
03.05.2016
•
4 cores /
8 threads
•
3.30 GHz
•
65W
🏆 Top #1725
Performance
Synthetic Score
6,114
Efficiency
94.06
Core i7-6785R is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 65 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 03.05.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Skylake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2U0 |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Pro 580 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 114 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 910 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 94.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.