Core i7-6700
Core i7-6700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-6700
1151
•
Skylake
•
01.07.2015
•
4 cores /
8 threads
•
3.40 GHz
•
65W
🏆 Top #1695
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,270
PassMark
8,038
Efficiency
96.46
Intel released the Core i7-6700 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 3.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. While Core i7-6700 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.07.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Skylake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2L2 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics 530 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
| Bundled Cooler | Yes |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 038 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 274 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 96.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.