Core i7-620LE
Core i7-620LE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-620LE
BGA 1288
•
Arrandale
•
07.01.2010
•
2 cores /
4 threads
•
2.00 GHz
•
25W
🏆 Top #2908
Performance
Synthetic Score
1,203
Efficiency
48.12
The Core i7-620LE model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.8 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 25 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 49 W. While Core i7-620LE is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Arrandale |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBP9 SLBXH Q4ND |
Architecture
| Socket | BGA 1288 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 382 million |
| Die Size | 81.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics (Ironlake) |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 49 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 203 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 751 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 48.12 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.