Core i7-4950HQ
Core i7-4950HQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4950HQ
BGA 1364
•
Crystalwell
•
07.06.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.40 GHz
•
47W
🏆 Top #1748
Performance
Synthetic Score
5,907
Efficiency
125.68
Meet Core i7-4950HQ — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.6 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 47 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 07.06.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Crystalwell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR18G |
Architecture
| Socket | BGA 1364 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 264.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5200 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 907 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 845 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 125.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.