Core i7-4910MQ
Core i7-4910MQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4910MQ
G3
•
Haswell
•
20.01.2014
•
4 cores /
8 threads
•
2.90 GHz
•
47W
🏆 Top #1708
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,214
PassMark
6,275
Efficiency
132.21
The Core i7-4910MQ processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 22 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. By default, the cores function at 2.9 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. Nominal power consumption (TDP) is 47 W, so adequate cooling should be considered. While Core i7-4910MQ is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 20.01.2014 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1PT |
Architecture
| Socket | G3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 275 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 041 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 132.21 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.