Core i7-4900MQ
Core i7-4900MQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4900MQ
G3
•
Haswell
•
02.06.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.80 GHz
•
47W
🏆 Top #1730
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,054
PassMark
6,187
Efficiency
128.81
Intel released the Core i7-4900MQ processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.8 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.8 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 47 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR15K |
Architecture
| Socket | G3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 187 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 010 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 128.81 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.