Core i7-4870HQ
Core i7-4870HQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4870HQ
BGA 1364
•
Crystalwell
•
01.07.2014
•
4 cores /
8 threads
•
2.50 GHz
•
47W
🏆 Top #1727
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,071
PassMark
6,319
Efficiency
129.17
Meet Core i7-4870HQ — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.7 GHz. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 47 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.07.2014 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Crystalwell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1ZX |
Architecture
| Socket | BGA 1364 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 264.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5200 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 319 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 052 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 129.17 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.