Core i7-4790T
Core i7-4790T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4790T
1150
•
Haswell
•
01.05.2014
•
4 cores /
8 threads
•
2.70 GHz
•
45W
🏆 Top #1937
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
4,564
PassMark
6,305
Efficiency
101.42
Core i7-4790T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.9 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.05.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1QS |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 305 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 089 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 101.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.