Core i7-4765T
Core i7-4765T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4765T
1150
•
Haswell
•
02.06.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.00 GHz
•
35W
🏆 Top #2220
Performance
Synthetic Score
3,215
PassMark
5,032
Efficiency
91.86
Intel released the Core i7-4765T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 22 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 35 W, so adequate cooling should be considered. While Core i7-4765T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR14Q |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 032 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 614 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 91.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.