Core i7-4710MQ
Core i7-4710MQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4710MQ
G3
•
Haswell
•
14.04.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.50 GHz
•
47W
🏆 Top #1803
Performance
Synthetic Score
5,576
PassMark
5,794
Efficiency
118.64
Intel released the Core i7-4710MQ processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.5 GHz. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 47 W, so adequate cooling should be considered. While Core i7-4710MQ is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 14.04.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1PQ |
Architecture
| Socket | G3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 794 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 880 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 118.64 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.