Core i7-4702MQ
Core i7-4702MQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4702MQ
G3
•
Haswell
•
27.05.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.20 GHz
•
37W
🏆 Top #1923
Performance
Synthetic Score
4,689
PassMark
5,190
Efficiency
126.73
Core i7-4702MQ is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.2 GHz. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 37 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 27.05.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR15J |
Architecture
| Socket | G3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 37 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 190 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 697 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 126.73 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.