Core i7-4700HQ
Core i7-4700HQ — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4700HQ
BGA 1364
•
Crystalwell
•
27.05.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.40 GHz
•
47W
🏆 Top #1771
Performance
Synthetic Score
5,766
PassMark
5,579
Efficiency
122.68
Intel released the Core i7-4700HQ processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 47 W. While Core i7-4700HQ is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 27.05.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Crystalwell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR15E |
Architecture
| Socket | BGA 1364 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 264.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 579 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 776 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 122.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.