Core i7-4600M
Core i7-4600M — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4600M
G3
•
Haswell
•
01.09.2013
•
2 cores /
4 threads
•
2.90 GHz
•
37W
🏆 Top #2460
Performance
Synthetic Score
2,228
PassMark
3,217
Efficiency
60.22
Core i7-4600M is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.6 GHz. The L3 smart cache size is 4 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 37 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.09.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1H7 |
Architecture
| Socket | G3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 960 million |
| Die Size | 131.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 37 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 217 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 864 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 60.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.