Core i7-3970X
Core i7-3970X — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-3970X
2011
•
Sandy Bridge-E
•
01.11.2012
•
6 cores /
12 threads
•
3.50 GHz
•
150W
🏆 Top #1456
Performance
Synthetic Score
8,641
PassMark
8,603
Efficiency
57.61
Meet Core i7-3970X — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. By default, the cores function at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 15 MB. The TDP level for this model is set within 150 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.11.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 Extreme |
| Codename | Sandy Bridge-E |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0WR |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.27 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 603 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 846 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 57.61 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.