Core i7-3687U
Core i7-3687U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-3687U
BGA 1023
•
Ivy Bridge
•
08.01.2013
•
2 cores /
4 threads
•
2.10 GHz
•
17W
🏆 Top #2632
Performance
Synthetic Score
1,766
PassMark
2,626
Efficiency
103.88
The Core i7-3687U processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.3 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 17 W. While Core i7-3687U is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.01.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0XH |
Architecture
| Socket | BGA 1023 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 118.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 17 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 626 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 583 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 103.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.