Core i7-2720QM
Core i7-2720QM — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-2720QM
G2 (988B
•
Sandy Bridge
•
03.01.2011
•
4 cores /
8 threads
•
2.20 GHz
•
45W
🏆 Top #2034
Performance
Synthetic Score
4,048
PassMark
4,031
Efficiency
89.96
The Core i7-2720QM processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.3 GHz. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 03.01.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Sandy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR014 |
Architecture
| Socket | G2 (988B |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.16 million |
| Die Size | 216.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 3000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 031 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 374 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 89.96 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.