Core i7-14701TE
Core i7-14701TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-14701TE
1700
•
Raptor Lake-R
•
01.07.2024
•
8 cores /
16 threads
•
2.10 GHz
•
45W
🏆 Top #774
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,031
PassMark
27,519
Efficiency
489.58
Meet Core i7-14701TE — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 33 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 115 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 01.07.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | Q49G SRNJL |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 33 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 115 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 27 519 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 252 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 489.58 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.