Core i7-13800H
Core i7-13800H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-13800H
BGA 1744
•
Raptor Lake-H
•
04.01.2023
•
14 cores /
20 threads
•
2.50 GHz
•
45W
🏆 Top #637
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
27,142
PassMark
26,363
Efficiency
603.16
The Core i7-13800H model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 14 cores (6 performance and 8 efficiency) and capable of handling up to 20 threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5.2 GHz. Thanks to 24 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 45 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 115 W. Regarding gaming performance, Core i7-13800H is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMJ2 |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 96EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x8 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 115 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 26 363 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 530 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 603.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.