Core i7-1370P
Core i7-1370P — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1370P
BGA 1744
•
Raptor Lake-P
•
04.01.2023
•
14 cores /
20 threads
•
1.90 GHz
•
28W
🏆 Top #649
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
26,805
PassMark
19,988
Efficiency
957.32
Intel released the Core i7-1370P processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Computational power is provided by 14 cores (of which 6 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 20 threads is supported. Starting operating frequencies begin at 1.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 24 MB. Nominal power consumption (TDP) is 28 W, so adequate cooling should be considered. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 64 W. Regarding gaming performance, Core i7-1370P is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-P |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMJ6 |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 217.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.4 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 96EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 64 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 988 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 513 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 957.32 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.