Core i7-13700KF
Core i7-13700KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-13700KF
1700
•
Raptor Lake-S
•
27.09.2022
•
16 cores /
24 threads
•
3.40 GHz
•
125W
🏆 Top #405
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
45,756
PassMark
45,692
Efficiency
366.05
Meet Core i7-13700KF — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 16 cores (8 performance and 8 efficiency) and capable of handling up to 24 threads simultaneously. The base clock speed is 3.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.4 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. Thanks to 30 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 125 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 253 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMB9 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.5 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 253 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 45 692 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 334 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 366.05 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.