Core i7-1365UE
Core i7-1365UE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1365UE
BGA 1744
•
Raptor Lake-U
•
04.01.2023
•
10 cores /
12 threads
•
1.70 GHz
•
15W
🏆 Top #1093
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,113
PassMark
10,829
Efficiency
940.87
The Core i7-1365UE processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. A hybrid design is employed here: 2 powerful cores handle heavy tasks, while 8 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 12. The base clock speed is 1.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. The TDP level for this model is set within 15 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 55 W. The gaming performance of Core i7-1365UE is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.3 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 80EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 55 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 829 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 775 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 940.87 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.