Core i7-13650HX
Core i7-13650HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-13650HX
BGA 1964
•
Raptor Lake-HX
•
04.01.2023
•
14 cores /
20 threads
•
2.60 GHz
•
55W
🏆 Top #592
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
29,038
PassMark
30,447
Efficiency
527.96
The Core i7-13650HX processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Computational power is provided by 14 cores (of which 6 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 20 threads is supported. Starting operating frequencies begin at 2.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.9 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. For fast data exchange, 24 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 55 W in standard operating mode. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 157 W. The gaming performance of Core i7-13650HX is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-HX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMED |
Architecture
| Socket | BGA 1964 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.9 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 710 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 157 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 30 447 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 757 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 527.96 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.