Core i7-12850HX
Core i7-12850HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-12850HX
BGA 1964
•
Alder Lake-HX
•
10.05.2022
•
16 cores /
24 threads
•
2.10 GHz
•
55W
🏆 Top #579
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
30,048
PassMark
30,604
Efficiency
546.33
Core i7-12850HX is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Computational power is provided by 16 cores (of which 8 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 24 threads is supported. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. For fast data exchange, 25 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 55 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 157 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 10.05.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Alder Lake-HX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLGH |
Architecture
| Socket | BGA 1964 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.5 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 157 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 30 604 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 654 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 546.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.