Core i7-12700TE
Core i7-12700TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-12700TE
1700
•
Alder Lake-S
•
01.01.2022
•
12 cores /
20 threads
•
1.40 GHz
•
35W
🏆 Top #844
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,226
PassMark
19,803
Efficiency
577.89
The Core i7-12700TE model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Computational power is provided by 12 cores (of which 8 are P-Cores and 4 are E-Cores). Multi-threading up to 20 threads is supported. In standard mode, the chip operates at 1.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.6 GHz. The L3 smart cache size is 25 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 35 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 803 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 365 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 577.89 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.