Core i7-1255U
Core i7-1255U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1255U
BGA 1744
•
Alder Lake-U
•
23.02.2022
•
10 cores /
12 threads
•
1.70 GHz
•
15W
🏆 Top #1243
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,815
PassMark
13,086
Efficiency
787.67
Core i7-1255U is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Thanks to the combination of 2 performance and 8 efficiency cores (total 10 cores / 12 threads), the chip easily handles multitasking. By default, the cores function at 1.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. The TDP level for this model is set within 15 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 55 W. The gaming performance of Core i7-1255U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 23.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Alder Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLFP |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe 96EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 55 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 086 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 175 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 787.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.