Core i7-1250U
Core i7-1250U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1250U
BGA 1781
•
Alder Lake-U
•
23.02.2022
•
10 cores /
12 threads
•
1.10 GHz
•
9W
🏆 Top #1242
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,815
PassMark
11,288
Efficiency
1,312.78
The Core i7-1250U model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Thanks to the combination of 2 performance and 8 efficiency cores (total 10 cores / 12 threads), the chip easily handles multitasking. By default, the cores function at 1.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.7 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 9 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 29 W. The gaming performance of Core i7-1250U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 23.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Alder Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1781 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| E-Core Base Frequency | 0.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe 96EU |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 29 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 288 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 693 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1312.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.