Core i7-1185GRE
Core i7-1185GRE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1185GRE
BGA 1449
•
Tiger Lake-U
•
02.09.2020
•
4 cores /
8 threads
•
1.80 GHz
•
15W
🏆 Top #1548
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,379
PassMark
7,751
Efficiency
491.93
The Core i7-1185GRE model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 1.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. However, under maximum load, consumption can increase up to 52 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.09.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Tiger Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRK0Y |
Architecture
| Socket | BGA 1449 |
| Microarchitecture | Willow Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 144.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe-LP Graphics G7 96EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 52 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 751 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 207 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 491.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.