Core i7-11700T
Core i7-11700T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-11700T
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
8 cores /
16 threads
•
1.40 GHz
•
35W
🏆 Top #949
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
17,480
PassMark
15,322
Efficiency
499.43
Core i7-11700T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. By default, the cores function at 1.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. The gaming performance of Core i7-11700T is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKNT |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 15 322 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 844 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 499.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.