Core i7-11700KF
Core i7-11700KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-11700KF
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
8 cores /
16 threads
•
3.60 GHz
•
125W
🏆 Top #896
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,000
PassMark
23,810
Efficiency
152.00
Core i7-11700KF is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKNN |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 23 810 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 367 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 152.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.