Core i7-11700
Core i7-11700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-11700
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
8 cores /
16 threads
•
2.50 GHz
•
65W
🏆 Top #909
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
18,620
PassMark
20,644
Efficiency
286.46
Intel released the Core i7-11700 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The TDP level for this model is set within 65 W. Regarding gaming performance, Core i7-11700 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKNS |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 644 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 263 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 286.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.