Core i7-10700K
Core i7-10700K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-10700K
1200
•
Comet Lake
•
30.04.2020
•
8 cores /
16 threads
•
3.80 GHz
•
125W
🏆 Top #967
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
17,052
PassMark
18,547
Efficiency
136.42
The Core i7-10700K processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. By default, the cores function at 3.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.1 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 125 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 229 W. Regarding gaming performance, Core i7-10700K is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 30.04.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH72 |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 229 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 547 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 039 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 136.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.