Core i7-1060G7
Core i7-1060G7 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1060G7
BGA 1440
•
Ice Lake-Y
•
01.08.2019
•
4 cores /
8 threads
•
1.00 GHz
•
9W
🏆 Top #1755
Performance
Synthetic Score
5,862
Efficiency
651.33
Meet Core i7-1060G7 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 9 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Ice Lake-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Plus |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 862 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 831 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 651.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.