Core i5-L16G7
Core i5-L16G7 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-L16G7
•
Lakefield
•
01.06.2020
•
5 cores /
5 threads
•
1.40 GHz
•
7W
🏆 Top #2281
Performance
Synthetic Score
2,968
PassMark
3,279
Efficiency
424.00
The Core i5-L16G7 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 5 cores (1 performance and 4 efficiency) and capable of handling up to 5 threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 7 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.06.2020 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Lakefield |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH4U, SRJGA |
Architecture
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 4.05 million |
| Die Size | 82.00 mm² |
| Package Type | Other |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 5 |
| Total Threads | 5 |
| Performance Cores (P-Cores) | 1 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 1.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.4 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 1.8 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Max Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 1.5 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 64EU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x6 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 7 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 279 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 568 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 424.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.