Core i5-9600
Core i5-9600 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-9600
1151
•
Coffee Lake
•
19.10.2018
•
6 cores /
6 threads
•
3.10 GHz
•
65W
🏆 Top #1333
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,385
PassMark
10,364
Efficiency
159.77
Core i5-9600 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 6 cores and 6 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 9 MB. The TDP level for this model is set within 65 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 19.10.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3X2 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 9 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 364 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 701 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 159.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.