Core i5-8650K
Core i5-8650K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8650K
1151
•
Coffee Lake
•
01.09.2018
•
6 cores /
6 threads
•
3.70 GHz
•
95W
🏆 Top #1332
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,385
Efficiency
109.32
Meet Core i5-8650K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 6 data threads. Starting operating frequencies begin at 3.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 9 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Core i5-8650K is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.09.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3WY |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 9 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 385 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 162 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 109.32 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.