Core i5-8500B
Core i5-8500B — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8500B
BGA 1440
•
Coffee Lake
•
03.04.2018
•
6 cores /
6 threads
•
3.00 GHz
•
65W
🏆 Top #1402
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
9,462
PassMark
8,887
Efficiency
145.57
The Core i5-8500B processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 6 data threads. Starting operating frequencies begin at 3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 9 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While Core i5-8500B is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.04.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRCX3 |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 9 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 887 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 537 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 145.57 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.