Core i5-8400H
Core i5-8400H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8400H
BGA 1440
•
Coffee Lake-H
•
02.04.2018
•
4 cores /
8 threads
•
2.50 GHz
•
45W
🏆 Top #1519
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,743
PassMark
7,492
Efficiency
172.07
Meet Core i5-8400H — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. The base clock speed is 2.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.04.2018 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Coffee Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3Z1 |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 630 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 492 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 345 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 172.07 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.