Core i5-8300H
Core i5-8300H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8300H
BGA 1440
•
Coffee Lake-H
•
02.04.2018
•
4 cores /
8 threads
•
2.30 GHz
•
45W
🏆 Top #1580
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,127
PassMark
7,365
Efficiency
158.38
Intel released the Core i5-8300H processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.3 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.9 GHz when the system demands it. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.04.2018 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Coffee Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3Z0 |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 630 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 365 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 245 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 158.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.