Core i5-8269U
Core i5-8269U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8269U
BGA 1356
•
Kaby Lake-R
•
05.04.2018
•
4 cores /
8 threads
•
2.60 GHz
•
28W
🏆 Top #1573
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,165
PassMark
7,111
Efficiency
255.89
Meet Core i5-8269U — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 28 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 05.04.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Kaby Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1356 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Pro Plus |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 111 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 377 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 255.89 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.