Core i5-8250U
Core i5-8250U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8250U
BGA 1356
•
Kaby Lake-R
•
21.08.2017
•
4 cores /
8 threads
•
1.60 GHz
•
15W
🏆 Top #1770
Performance
Synthetic Score
5,767
PassMark
5,800
Efficiency
384.47
The Core i5-8250U model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.4 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. While Core i5-8250U is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 21.08.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Kaby Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3LA |
Architecture
| Socket | BGA 1356 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 620 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 800 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 876 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 384.47 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.