Core i5-7500T
Core i5-7500T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-7500T
1151
•
Kaby Lake
•
03.01.2017
•
4 cores /
4 threads
•
2.70 GHz
•
35W
🏆 Top #2014
Performance
Synthetic Score
4,156
PassMark
5,228
Efficiency
118.74
Intel released the Core i5-7500T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR337 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 228 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 918 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 118.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.