Core i5-6500TE
Core i5-6500TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-6500TE
1151
•
Skylake
•
11.10.2015
•
4 cores /
4 threads
•
2.30 GHz
•
35W
🏆 Top #2010
Performance
Synthetic Score
4,165
PassMark
4,926
Efficiency
119.00
The Core i5-6500TE model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. Starting operating frequencies begin at 2.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.3 GHz. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 11.10.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Skylake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LR |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 122.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics 530 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 926 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 815 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 119.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.