Core i5-5575R
Core i5-5575R — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-5575R
BGA 1364
•
Broadwell
•
15.05.2015
•
4 cores /
4 threads
•
2.80 GHz
•
65W
🏆 Top #1855
Performance
Synthetic Score
5,228
PassMark
5,082
Efficiency
80.43
The Core i5-5575R processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.3 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 15.05.2015 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Broadwell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2AK |
Architecture
| Socket | BGA 1364 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 182.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Pro Graphics 6200 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 082 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 092 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 80.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.