Core i5-5350U
Core i5-5350U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-5350U
BGA 1168
•
Broadwell-U
•
01.03.2015
•
2 cores /
4 threads
•
1.80 GHz
•
15W
🏆 Top #2602
Performance
Synthetic Score
1,854
PassMark
2,587
Efficiency
123.60
Core i5-5350U is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 1.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 2.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.03.2015 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Broadwell-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR268 |
Architecture
| Socket | BGA 1168 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.90 million |
| Die Size | 133.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 6000 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x12 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 587 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 642 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 123.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.