Core i5-4670S
Core i5-4670S — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-4670S
1150
•
Haswell
•
02.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
3.10 GHz
•
65W
🏆 Top #1878
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,058
PassMark
5,257
Efficiency
77.82
Intel released the Core i5-4670S processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR14K |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 257 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 093 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 77.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.