Core i5-4670R
Core i5-4670R — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-4670R
BGA 1364
•
Haswell
•
02.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
3.00 GHz
•
65W
🏆 Top #1890
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
4,925
PassMark
5,233
Efficiency
75.77
Meet Core i5-4670R — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.7 GHz when the system demands it. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. While Core i5-4670R is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1364 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel Iris? Pro 5200 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 233 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 164 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 75.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.