Core i5-4570R
Core i5-4570R — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-4570R
BGA 1364
•
Crystal Well
•
02.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
2.70 GHz
•
65W
🏆 Top #1993
Performance
Synthetic Score
4,259
PassMark
4,582
Efficiency
65.52
Core i5-4570R is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.2 GHz. The L3 smart cache size is 4 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While Core i5-4570R is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Crystal Well |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR18P |
Architecture
| Socket | BGA 1364 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.70 million |
| Die Size | 260.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel Iris Pro 5200 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 582 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 809 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 65.52 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.